Виконавчий комітет Саксаганської районної в місті ради Офіційний вебсайт виконавчого комітету Саксаганської районної в місті ради

Щодо дотримання природоохоронного законодавства при експлуатації газових, твердопаливних та рідкопаливних котлів

З початком опалювального сезону підприємства та суб’єкти господарювання починають експлуатувати для обігріву виробничих та адміністративних приміщень газові, твердопаливні та рідкопаливні котли, які є стаціонарним джерелом викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 № 302 «Про затвердження Порядку проведення робіт, пов’язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку суб’єктів господарювання, які отримали такі дозволи» стаціонарним джерелом забруднення атмосферного повітря є установки, цехи, агрегати або інші нерухомі об’єкти, що зберігають свої просторові координати протягом певного часу і з яких надходять викиди забруднюючих речовин в атмосферу.

При цьому, відповідно до статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», суб’єкти господарювання мають попередньо отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та сплачувати екологічний податок за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря (згідно ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» та ст. 240 Податкового кодексу України). Дозвіл на викиди повинні мати підприємства, установи, організації та громадяни-суб'єкти підприємницької діяльності. Ця норма законодавства не розповсюджується на громадян, які використовують індивідуальне опалювальне обладнання для власних житлових будинків та квартир.

Важливим фактором при експлуатації твердопаливних та рідкопаливних котлів є використання сертифікованого палива (дрова, пелети, брекети, вугілля, рідке паливо), що сприятиме зменшенню забруднення атмосферного повітря та забезпечить оптимальні умови життєдіяльності мешканців міста.

На час дії воєнного стану передбачено отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин стаціонарними джерелами викидів за декларативним принципом, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.03.2022 № 314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану».

Так, під час воєнного стану право на провадження господарської діяльності може набуватися суб’єктами господарювання на підставі подання до Міністерства економіки декларації про провадження господарської діяльності, без отримання дозвільних документів (документів дозвільного характеру, ліцензій або інших результатів надання публічних послуг).

Суб’єкти господарювання, які набули право на провадження господарської діяльності на підставі декларації, невідкладно, але не пізніше одного місяця після припинення чи скасування воєнного стану звертаються до відповідних органів ліцензування. дозвільних органів та суб’єктів надання публічних (електронних публічних) послуг і отримують відповідні дозвільні документи у порядку, строки та на умовах, передбачених законодавством, без зупинення (припинення) їх діяльності.

Звертаємо увагу, що за порушення правил експлуатації котлів перед-бачено адміністративну, цивільну та кримінальну відповідальність.

Згідно статті 78 Кодексу України про адміністративні правопорушення, здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до статті 241 Кримінального кодексу України забруднення або інша зміна природних властивостей атмосферного повітря шкідливими для життя, здоров'я людей або для довкілля речовинами караються штрафом від однієї тисячі восьмисот до трьох тисяч шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на той самий строк або без такого.

Враховуючи вищевикладене, рекомендуємо суворо дотримуватися вимог природоохоронного законодавства при експлуатації газових, твердопаливних та рідкопаливних котлів.