Виконавчий комітет Саксаганської районної в місті ради Офіційний веб-сайт виконавчого комітету Саксаганської районної в місті ради

Єдиний день інформування населення З нагоди відзначення дня міста

Кривий Ріг – великий промисловий регіон України з потужним гірничо-металургійним виробництвом, який по праву називають «сталевим серцем держави» і вважають своїм «містом довжиною в життя» сотні тисяч талановитих і працьовитих людей.

Першу офіційну письмову згадку про Кривий Ріг, датовану 27 квітня (8 травня) 1775 року, знайдено в «Розписі заснованих поштових станцій по річці Інгулець від Кременчука до Херсона». Проте, за останні роки науковцями введено в обіг значний масив нових документів і знахідок, які вказують на більш ранню дату виникнення поселення біля злиття Інгульця і Саксагані.

У XVIII столітті Кривий Ріг став великим запорізьким поселенням у складі Інгулецької паланки Запорізької Січі, з першої третини XIX століття – перетворено на військове поселення. У 1860 році Кривий Ріг набув статусу містечка у складі Херсонської губернії, а 26 лютого 1919 року в ньому відбувся перший повітовий з’їзд рад, на якому Кривий Ріг було проголошено містом, центром нового повіту, який увійшов до складу Катеринославської губернії.

Сучасний Кривий Ріг займає територію площею 431,4 кв. км.  Кривий Ріг – найбільше серед міст України, що не є обласним центром.

Криворізький промисловий регіон відіграє провідну роль у економіці України, має стратегічне значення для економічної незалежності та безпеки держави.

Статут територіальної громади м. Кривого Рогу

Статут є нормативно-правовим актом, який установлює в межах Конституції і законів України права, свободи й обов’язки жителів Кривого Рогу, повноваження територіальної громади, механізми здійснення місцевого самоврядування, регулює питання реалізації членами територіальної громади права на участь у місцевому самоврядуванні, визначає організаційні, матеріальні та фінансові основи місцевого  самоврядування на території міста, регулює інші питання, віднесені чинним законодавством України до компетенції органів місцевого самоврядування.

Дія Статуту поширюється на всю територію міста Кривого Рогу.

Символіка територіальної громади міста

Символікою територіальної громади міста, що відображає історичні, соціально-економічні особливості й традиції міста, є прапор, герб, гімн, печатка, логотип разом зі слоганом Кривого Рогу.

Пісня на музику Ірини Шевченко, слова Віктора Удовенка  «Кривий Ріг – моє місто» використовується як гімн територіальної громади міста.

Місто має власний бренд, у основу якого покладені такі елементи – назва, логотип і слоган «Місто довжиною в життя».

Сучасний герб, печатка та прапор Кривого Рогу затверджені 28 лютого 2007 року рішенням Криворізької міської ради «Про символіку міста Кривого Рогу».

Опис герба


Щит, напівкруглий (поділений навпіл по вертикалі), зеленого та червоного кольору.

У полі щита розташовані дві фігури.

Головна фігура – оздоблена козацька порохівниця (срібло) розташована у нижній частині щита, над нею золотий дубовий трилисник з двома жолудями.

Щит вписаний в декоративний картуш, увінчаний міською короною.

Козацька порохівниця виготовлена з рогу, що передусім вказує на назву міста, а також на славетне минуле краю (до 1775 р. – територія Запорізької Січі), легенду про засновника міста козака Кривого Рога та іншу версію про походження назви міста – утворення кривого мису (рогу) при злитті річок Інгулець і Саксагань.

Порохівниця також говорить про великий потенціал і можливості міста, спроможність до дії і розвитку: – «Є ще порох в порохівницях» та нагадує про заклик «Тримай порох завжди сухим!».

Золотий дубовий трилисник з двома жолудями – це передусім символ сили, міцності, багатства, глибокого коріння та духовного відродження.

Трилисник формою нагадує тризуб, що є символом триєдності сил, споконвічним знаком-оберегом української землі.

Крім того, трилисник символізує минуле, сучасне і майбутнє та їх нерозривний зв'язок, а як жива природна форма – постійний розвиток і оновлення.

Щодо символіки кольорів. Їх первинні значення у геральдиці:

зелений – достаток, воля, надія, радість; червоний – хоробрість та лицарські чесноти (любов, мужність, сміливість, великодушність); золото – багатство, сила, вірність; срібло – цнота (чистота помислів і діянь).

«…Прапор міста використовується:

- як елемент святкового оформлення міста під час урочистих церемоній та свят (День міста, фестивалі, виставки тощо);

- з метою патріотичного, гуманістичного, естетичного виховання та формування національної самосвідомості громадян України…»

(п.7 «Положення про прапор міста», додаток 4 до рішення міськради від 28.02.2007 №903)

Печаткою міста скріплюються найважливіші документи міського значення:

-урочисті акти;

-угоди про співробітництво та товариські взаємини;

-диплом Почесного громадянина міста;

-вітальні листи до ювілеїв, пам'ятні адреси;

-посвідчення до міських відзнак (подяк, грамот, дипломів, премій в галузі мистецтва і т. ін.).

 

В основі логотипного знаку міста використане мозаїчне зображення у формі рогу та текстовий напис.

Кривий Ріг має протяжність у 126 км; цей факт взятий за основу побудови логотипного зображення рогу, який має видовжену форму. а також слогану «Місто довжиною в життя».

Походження назви міста пов’язане з легендою про козака на ім’я Ріг, а також з географічними особливостями розташування. Назва міста означає «кривий мис» по звивистому руслу річки Саксагань на місці її впадання в річку Інгулець. Кольорові відблиски на логотипному знаку символізують нові ідеї та думки.

Кривий Ріг має розвинуту інфраструктуру як з економічної, так і з культурної точки зору. Щоб відобразити цей факт, був використаний художній прийом мозаїки.

У місті проживають представники різних народів та національностей, що надає місту яскраво виражену багатонаціональну колоритність. Вона ж покладена в основу логотипного образу. Прямокутна форма елементів мозаїки взята в якості зображення залізної руди, видобуток якої є основою промисловості міста.

Міські свята й пам'ятні дати

Проявляючи повагу до історії міста, турбуючись про збереження й збагачення його традицій, самобутній розвиток територіальної громади, Статутом територіальної громади м. Кривого Рогу установлені міські свята й пам’ятні дати:

- День визволення міста Кривого Рогу від нацистських загарбників – 22 лютого,

- День міста – 08 травня (святкування в останню суботу травня),

- День ушанування учасників антитерористичної операції на сході України – 14 червня,

-  День скорботи за загиблими в зоні проведення антитерористичної операції – 29 серпня, що відзначаються щорічно.

Про відзначення 246-ї річниці міста Кривого Рогу

В цьому році у зв’язку зі встановленням карантину та запровадженням обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, виконком міської ради вирішив перенести святкування Дня відзначення 246-ї річниці міста Кривого Рогу з травня на вересень (рішення від 14.04.2021 №147 «Про перенесення святкування Дня відзначення 246-ї річниці міста Кривого Рогу»).

Відповідно до розпорядження міського голови від 29.06.2021 №152-р «Про відзначення 246-ї річниці міста Кривого Рогу» урочисті заходи, святкові програми з нагоди 246-ї річниці міста Кривого Рогу проводяться 18.09.2021.