Виконавчий комітет Саксаганської районної в місті ради Офіційний веб-сайт виконавчого комітету Саксаганської районної в місті ради

Сію, вію, посіваю…

У ніч з 13 на 14 січня українці традиційно відзначають Старий Новий рік – унікальне свято, що виникло після зміни літочислення.

Святкування Старого Нового року почалося в 1918 році, коли замість юліанського календаря був введений григоріанський, а в наше життя увійшло поняття «старого» і «нового» стилю.

З давніх давен у дні Старого Нового року українці відзначали день Маланки (13 січня) і день Святого Василя (14 січня). Ці свята завжди супроводжувалися народними гуляннями, переодяганнями і ворожінням.

Серед головних обрядів на Старий Новий рік не можна не відзначити щедрування і водіння кози Маланки. З вечора і до самої ночі компанії щедрувальників ходили по хатах, співали обрядові пісні-щедрівки, танцювали та жартували. Компанію супроводжувала коза Маланка, в яку найчастіше переодягалися молоді хлопці.

Вранці 14 січня в Україні прийнято засівати. Відповідно до цього ритуалу на Старий Новий рік хлопчики і молоді хлопці наповнюють свої рукавиці зерном і засівають спочатку в своєму будинку, а потім уже в хатах хрещених батьків, родичів і сусідів. При цьому засівальники бажають щастя, достатку і врожаю у новому році.

Серед найцікавіших звичаїв на Старий Новий рік варто виділити сватання. Адже тільки 13 січня ті молоді хлопці, які раніше отримали від коханої дівчини «гарбуза», могли повторити спробу і знову послати в дім дівчини сватів. Свататися на Маланки можна і вперше, адже вважається, що якщо погодитися на шлюб у Щедрий вечір, то і життя молодої пари буде щедрим і радісним.

Тож, якщо в ніч з 31 на 1 січня вам не вистачило веселощів і забав, слід обов’язково відзначити свято ще раз. До речі, для багатьох віруючих людей Старий Новий рік є більш яскравим святом, ніж звичайний Новий рік, оскільки пишні застілля дозволені виключно після закінчення Різдвяного посту.

Святкуйте, відпочивайте та будьте веселими й добродушними. Адже як зустрінеш Новий Рік, так його і проживеш. Створюйте гарний настрій в оселі та від душі  насолоджуйтеся ще одним чудовим сімейним святом!